Управління соціального страхування (ZUS) нарахує Вам допомогу у зв’язку з непрацездатністю з ZUS, якщо Ви виконаєте всі наступні умови:    

1)      Ви будете визнані непрацездатним/непрацездатною      (висновок про Вашу непрацездатність  повинен видати відповідний лікар ZUS);       

2)      у Вас є необхідний страховий стаж, тривалість якого залежить від віку, в якому виникла Ваша непрацездатність: 1 рік стажу – якщо непрацездатність настала до 20-го року життя,          

3      роки – якщо Вам тоді було від 22 до 25 років,         

4      роки – якщо Вам тоді було від 25 до 30 років,      

5      років – якщо Вам тоді було більше 30 років, причому цей період повинен припадати протягом останніх 10 років: — до дня, коли Ви звернулися із заявою про виплату допомоги, пенсії, або

— до дня, коли виникла Ваша непрацездатність;                        Ви стали непрацездатним протягом будь-якого з періодів, що вимагаються польським законодавством, або не пізніше як протягом 18 місяців від закінчення такого періоду; це може бути, зокрема, період страхування (наприклад, зайнятості за трудовим договором або цивільно-правовим договором, ведення власної фірми),      період одержання допомоги по безробіттю або допомоги у разі хвороби чи період відпустки по догляду за дитиною.            Ця вимога не є обов’язковою, якщо Ви відповідаєте наступним умовам:          

-      Ви повністю непрацездатні,          

 -      у Вас є як мінімум: 

— 20 років страхового стажу – якщо Ви жінка, 

— 25 років страхового стажу – якщо Ви чоловік;        

Ви не маєте права на пенсію від Управління соціального страхування (ZUS), або не відповідаєте умовам для її призначення.                  

ВАЖЛИВО!     

Якщо Ви стали непрацездатним після 30 років, Вам не потрібно мати 5-річний страховий стаж протягом останніх 10 років перед зверненням із заявою або виникненням непрацездатності, якщо Ви відповідаєте обом наступним умовам:           

-      Ви повністю непрацездатні,           

-       Ви можете підтвердити 25 (жінка) або 30 (чоловік) років сплати внесків (не беруться до уваги періоди несплати внесків).                 

Чи до допомоги у зв’язку з непрацездатністю будуть включені періоди страхування в Україні Якщо Ваш страховий стаж в Польщі закороткий для нарахування      допомоги у зв’язку з непрацездатністю, то до польських періодів страхування будуть додані періоди страхування в Україні.            

Якщо після додавання польських і українських періодів Ваш страховий стаж буде як і раніше закороткий для призначення Вам польської допомоги у зв’язку з      непрацездатністю, то додаватимуться періоди страхування з інших країн, в яких Ви працювали. Управління соціального страхування (ZUS) може додати період страхування в країнах, з якими Польща і Україна уклали договір про соціальне      забезпечення.          

 Це:       

Болгарія,  Латвія,  Чехія,  Іспанія, Естонія,  Португалія,  Литва,  Словаччина.    

Увага! Можливе додавання лише тих іноземних періодів страхування, які не збігаються з Вашими польськими      періодами страхування.               

Як  обчислити розмір допомоги, якщо до нього додати періоди страхування в Україні?      

Якщо Ваш польський страховий стаж був занадто      коротким, щоб Управління соціального страхування (ZUS) змогло нарахувати Вам допомогу у зв’язку з непрацездатністю, і для цього довелося додати періоди      страхування в Україні, то ці періоди також будуть враховані для розрахунку допомоги для Вас. Допомога буде      розрахована в пропорції – як співвідношення польських періодів страхування до суми польських і українських періодів страхування. Управління соціального      страхування (ZUS) буде виплачувати допомогу тільки за страховий стаж на території Польщі.