Правила реєстрації шлюбу в Польщі між іноземцями

Якщо ви вирішили одружитися в цивільному праві – йдіть в ЗАГС (ЗАГС). Там ви зробите так зване запевнення, що немає обставин, що виключають шлюб, і установите дату весілля. Ви також можете вирішити, чи буде весілля проходити в офісі чи поза ним, наприклад на відкритому повітрі.

Ви можете одружитися, якщо: ви повнолітні, ти не одружений, ви не пов'язані по прямій лінії і не є братами і сестрами (наприклад, батько і дочка, брат і сестра не можуть одружитися), ви не пов'язані по прямій лінії (наприклад, ваші невістка і тесть не можуть одружитися), ви не перебуваєте в усиновлювачах (усиновлювач та усиновлена особа). Якщо жінка неповнолітня, але старше 16 років, вона може вийти заміж за умови отримання згоди суду. Якщо особи перебувають у спорідненні між собою - вони можуть одружитися за згодою суду. Якщо особа страждає на психічне захворювання або розумову відсталість, вона може одружитися за згодою суду. Повністю недієздатні особи не можуть вступати в шлюб.

Якщо ви хочете одружитися: в офісі - зайдіть в РАГС, де ви хочете одружитися, за межами офісу – зайдіть до РАГСу, який відповідає тому місці, яке ви обрали для проведення весілля.

Перед відвідуванням РАГСу підготуйте:

 • ваші      документи, що засвідчують особу      (посвідчення особи або паспорти) -      пред'явити,      
 • підтвердження      сплати гербового збору - можна оплатити      в касі офісу або переказом на рахунок      офісу,      
 • якщо      це необхідно - дозвіл суду на укладення      шлюбу,      
 • якщо      ви скористаєтеся допомогою повіреного      - дозвіл суду на укладення шлюбу через      повіреного за довіреністю,      
 • якщо      у вас немає польських актів цивільного      стану (і ви є громадянином Польщі),      підготуйте:      
 • іноземний      еквівалент свідоцтва про народження,      
 • а якщо      ви раніше перебували у шлюбі, підготуйте      іноземний еквівалент свідоцтва про      шлюб разом із документом, який підтвердить      припинення чи визнання шлюбу недійсним,      або документ, який підтвердить відсутність      шлюбу.


Увага! Якщо одна з наречених є іноземцем:

 • ця      особа повинна подати документ, який      підтверджує, що вона може одружитися      відповідно до законодавства країни      походження (документ про те, що відповідно      до чинного законодавства ця особа може      одружитися). Якщо отримати такий документ      надзвичайно складно, тобто є перешкоди,      які важко подолати (наприклад: у країні      походження йде війна), суд може звільнити      від обов’язку подання такого документа      – потім суд визначить чи може особа      вийти заміж. У такій ситуації ви повинні      мати при собі рішення суду з цього      приводу. Особа, яка є іноземцем, повинна      подати заяву до суду, підсудного за      місцем проживання,      
 • якщо      на підставі поданих документів керівник      РАГСу не зможе визначити дані, які      необхідно внести до свідоцтва про шлюб      (визначення даних особи та сімейного      стану), він може запитати цю особу (      іноземець) подати:      
 • свідоцтво      про народження,      
 • а якщо      особа перебувала у шлюбі раніше:      
 • копія      свідоцтва про шлюб з інформацією про      те, що особа більше не перебуває у шлюбі      (тобто з відміткою про припинення,      визнання шлюбу недійсним або відсутність      шлюбу)      або
 • копія      свідоцтва про шлюб з документом, що      підтверджує припинення або визнання      шлюбу недійсним, або документ, що      підтверджує відсутність шлюбу,      
 • всі      документи іноземною мовою мають бути      офіційно перекладені. Такий переклад      може бути підготовлений присяжним      перекладачем або польським консулом,      
 • якщо      хоча б один із вас не спілкується з      керівником РАГСу, наприклад, не володіє      польською мовою – необхідно надати      перекладача чи експерта.

Якщо ви не впевнені, які документи подати – запитайте у керівника РАГСу. Він оцінить вашу ситуацію і підкаже, що робити.

Під час відвідування РАГСу:

 • встановити      дату весілля,      
 • зробіть      так зване запевнення, що ви не знаєте      про існування обставин, що виключають      шлюб - запевнення підготує службовець      під час візиту і дасть вам ваш підпис,      
 • якщо      ви вирішили одружитися поза РАГСом -      подайте заяву на весілля поза РАГСом.

В обумовлений час і місце керівник РАГСу одружить вас.

Де можна здійснити реєстрацію шлюбу:

 • в      будь-якому РАГСі,      
 • поза      офісом, в місці, що гарантує урочисту      форму та безпеку учасників. Керівник      РАГСу може відмовити у проведенні      весілля у обраному вами місці, якщо      вирішить, що воно не відповідає цим      вимогам.

Скільки ви заплатите

 • обов'язковий      гербовий збір за оформлення свідоцтва      про шлюб становить 84 злотих,      
 • додаткова      плата за весілля поза офісом за вашим      бажанням становить 1000 злотих,      
 • якщо      весілля відбувається поза офісом через      загрозу життю чи здоров’ю (наприклад:      у лікарні) або через ув’язнення      (наприклад: у в’язниці) – додаткова      плата не стягується.      


Як довго ти будеш чекати

 • шлюб      може бути укладений через місяць з дати      подання запевнення, що вам не відомо      про існування обставин, що виключають      шлюб,      
 • гарантія      діє протягом 6 місяців - якщо ви не      одружитесь протягом цього часу - ви      повинні подати запевнення знову,      
 • в      особливих випадках період очікування      весілля може бути скорочений. Дізнайтеся,      в яких ситуаціях можна скоротити час      очікування весілля.

Якщо керівник РАГСу відмовиться від шлюбу, ви отримаєте письмову відмову. Після цього у вас є 14 днів, щоб подати заяву до суду, компетентного за місцезнаходженням РАГСу, щоб вирішити, чи обґрунтовують його відмову причини, зазначені керівником РАГСу. Якщо відмова керівника РАГСу випливає з рішення суду – подавати заяву до суду на таке рішення більше не можна.

Під час весілля Керівник РАГСу повинен підтвердити дані наречених та свідків, тому вам знадобиться:

 • ваші      документи, що посвідчують особу      (посвідчення особи або паспорти),      
 • документи,      що посвідчують особу свідків (посвідчення      особи або паспорти).

Якщо хоча б один із вас чи один із ваших свідків не спілкується з головою РАГСу, наприклад, не володіє польською мовою – на весілля необхідно надати перекладача чи експерта.

Після весілля Начальник РАГСу оформляє свідоцтво про шлюб. Ви отримаєте одну скорочену копію свідоцтва про шлюб безкоштовно.

Вибір прізвища Після оголошення про одруження вас попросять подати декларацію про своє майбутнє ім’я. Ви повинні вирішити, яке прізвище ви будете носити після одруження і яке прізвище будуть мати ваші майбутні діти.

Після весілля ви можете:

 • зберегти      свої нинішні імена,      
 • додати      ім’я чоловіка до свого прізвища. Це      прізвище може мати лише дві частини      (двоскладове прізвище), наприклад      Новак-Ковальська,      
 • визначте      одне зі своїх прізвищ як збірне прізвище.

Якщо ви не подасте заяву про своє майбутнє ім’я – ви збережете свої нинішні прізвища.

Якщо ви після одруження берете різні прізвища, ви повинні вирішити, які прізвища будуть мати ваші майбутні діти. Ви можете вказати, що дитина матиме прізвище одного з вас, або прізвище, яке буде створено шляхом поєднання ваших прізвищ (до нього додається прізвище матері та батька).

Якщо ви не подасте послідовні заяви щодо прізвищ дітей, у них буде двочастинне прізвище, яке буде створено шляхом з’єднання ваших прізвищ (додане до нього прізвище матері та прізвище батька).

Правова підстава: Закон від 25 лютого 1964 року, Кодекс про сім'ю та піклування (зведений текст, Законодавчий журнал 2019 року, пункт 2086 із змінами) Закон від 28 листопада 2014 р. Закон про акти цивільного стану (зведений текст, Законодавчий журнал 2018 р., ст. 2224 зі змінами)