Стягнення аліментів


Міжнародне право — законодавство, яке регулює підстави стягнення аліментів 

Право на особливе піклування і допомогу неповнолітнім громадянам гарантується Загальною декларацією прав людини, а також ч.2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 року, що підписана Україною у 1990 році. Відповідно до цієї статті батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини. Важливим документом, що покликаний спростити юридичні та практичні труднощі у питанні стягнення аліментів на території іншої країни, та значення якого важко переоцінити, є Конвенція про стягнення аліментів за кордоном, що укладена в Нью-Йорку 20 червня 1956 року. На даний момент учасниками вказаної Конвенції є 71 країна. Україна ж ратифікувала зазначений документ 19.09.2006 р. У свою чергу Міністерство юстиції України наказом від 29.12.2006 N 121/5 затвердило Інструкцію про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном.  Отже, для того, щоб стягнути аліменти з особи, яка проживає за кордоном, громадяни України мають два шляхи: 1. Звернутися до компетентного органу іноземної країни, де проживає боржник, із клопотанням про визнання та надання дозволу на виконання рішення суду України про стягнення аліментів (якщо питання стягнення аліментів вирішувалося в України і є рішення суду). Такі клопотання за посередництва обласних територіальних управлінь юстиції надсилаються до Міністерства юстиції для подальшої відправки компетентним органам іноземної країни. Рішення українського суду про стягнення аліментів буде виконуватися на території іншої країни відповідно до діючого в цій країні законодавства. 2. Звернутися до компетентного органу іноземної країни, де проживає боржник із заявою про встановлення рішення щодо аліментів. Для цього особа подає заяву та додані документи до територіального управління юстиції, що у свою чергу здійснює передачу документів до Міністерства юстиції України. Останнє протягом місяця надсилає отримані документи для їх подальшого розгляду в іноземній державі.

Ситуація для прикладу: 

Дружина – громадянка України має на утриманні неповнолітню дитину, а її чоловік (батько дитини) проживає в Польщі (чи є громадянином цієї країни) і не сплачує на утримання дитини аліменти. Як діяти? Між Україною та Республікою Польща укладено договір «Про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах», який Україна ратифікувала у 04.02.1994. Згідно з його положеннями, а саме ст. 28, в правових стосунках між батьками і дітьми, в тому числі аліментних обов'язках батьків застосовується законодавство тієї Договірної Сторони, громадянином якої є дитина. В таких справах компетентними є органи тієї Договірної Сторони, громадянином якої є дитина, а також органи тієї Договірної Сторони, на території якої дитина має місце проживання. В такому разі дружина подає позовну заяву про стягнення аліментів до суду в Україні за місцем свого проживання. Часто під час розгляду справи виявляється, що позивач не може надати відомостей про місце проживання та/або розмір заробітної відповідача. Згідно положень вищевказаного договору між Україною та Республікою Польща, установа юстиції Республіки Польща надає допомогу у отриманні таких даних. Отож, коли український суд прийме рішення про стягнення аліментів, дружина повинна вчинити всі необхідні дії для його визнання та виконання на території іноземної держави.

 Що необхідно зробити?

Керуючись Конвенцією про стягнення аліментів за кордоном, а також зазначеною вище Інструкцією дружина повинна звернутися до територіального управління юстиції з клопотанням про визнання та виконання рішення суду України про стягнення аліментів на території іншої держави. Вимоги про те, яку інформацію повинно містити дане клопотання та документи, які до нього долучаються містяться у п. 11 Інструкції. Рішення суду і всі документи, що подаються до іноземної держави для стягнення аліментів, подаються української мовою з перекладом (в даному випадку) на польську. Всі подані документи через Територіальний підрозділ пересилаються Міністерству юстиції України, яке в свою чергу надсилає їх до відповідного компетентного органу на території Польщі, і в подальшому інформує заявника про хід справи про стягнення аліментів. Опублікований матеріал носить інформаційний характер, який надається для розуміння Вами процесу. Ваша ситуація може бути унікальною та вимагати участі юриста або адвоката. 


Наші партнери-адвокати в Україні та Польщі завжди готові  допомогти у питанні щодо стягнення аліментів на утримання дитини.


Ми будемо проводити щомісячні відеоконференції з адвокатами з України, слідкуйте за новинами на наших сторінках.